Biblioteka natan.pl to integralna część serwisu dla katechetów http://katecheza.natan.pl. Zawiera materiały przesłane przez internautów – teksty, grafiki, multimedia i wszystko co da się wykorzystać w katechezie i przesłać Internetem.
Pliki przesłane przez internautów mogą być różnej jakości i w różnym stopniu przydatne. Biblioteka ocenia pliki bardzo łagodnie, wychodząc z założenia, że i słabszy materiał może być dla kogoś inspiracją do czegoś lepszego. Ostateczna ocena przydatności należy do samych użytkowników.
Z pobranych plików korzystamy na własną odpowiedzialność. Serwis nie daje gwarancji, że w jakiś plikach nie znajdą się jakieś błędy formalne czy merytoryczne.
Pliki badane są programem antywirusowym, ale serwis nie daje gwarancji na brak wirusów. Każdy sam troszczy się o bezpieczeństwo swojego komputera stosując wybrane przez siebie zabezpieczenia
Nie sprzedajemy plików z biblioteki - są one darem katechetów dla innych katechetów. Opłaty za korzystanie z biblioteki (ok. 4 gr. za plik) przeznaczone są na utrzymanie serwerów, pokrycie transferu oraz rozwój serwisu. Korzystając z tej strony wspierasz serwis najlepiej pomagający katechetom. Współpracując aktywnie z serwisem, dając bibliotece swoje własne rzeczy korzystasz z serwisu bez żadnych opłat.
By korzystać z biblioteki trzeba mieć założone konto.
Uwaga! Mail z hasłem tymczasowym powinien przyjść w ciągu kilku sekund - kiliku minut. Jeśli sie opóźnia proszę sprawdzić w swoim koncie pocztowym, czy mail nie trafił do folderu ze spamem.
Ściągamy pliki wykorzystując pulę punktów - jeden punkt umożliwia ściągnięcie 1 pliku.
Jak zdobyć punkty ?
Swoją pracą - za umieszczony w bibliotece swój własny plik dostajesz 15 punktów. Za dostrzeżone błędy w bibliotece, źle opisane pliki dostajesz punkty stosownie do włożonej pracy. Stali współpracownicy NATANA, wolontariusze pracujący przy serwisie dostają punkty bez żadnych opłat. Czas na wykorzystanie zdobytych punktów wynosi do 1 roku.
Punkty można także nabyć:
1. Dostęp na 24 godziny i możliwość pobrania 10 plików - SMS za 1,23 PLN brutto i 30 plików - SMS za 2,46 PLN brutto.<
2. Dostęp na 1 rok, w zależności od abonamentu możliwość ściągnięcia 100, 200, 500 lub 1000 plików.
Przelew 6,00 PLN (100 plików)
Przelew 10,00 PLN (200 plików)
Przelew 20,00 PLN (500 plików)
Przelew 30,00 PLN (1000 plików)
Korzystając z bankowości internetowej możesz mieć dostęp w kilka minut. Jeśli wybrałeś przelew, który wykonasz w banku lub na poczcie - transakcja potrwa dłużej. Generalna zasada - przelew musi dotrzeć do platnosci.pl - wtedy automatycznie uzyskujesz punkty.
Polacy rozsiani po świecie (mamy na myśli przede wszystkim wschód) mogą z Biblioteki korzystać bezpłatnie.
Prosimy a maila na adres zb@natan.pl. Proszę napisać swoje imię i nazwisko, miejsce swojego zamieszkania, pracy, swój e-mail. Proszę też napisać w czym Biblioteka pomaga wam w pracy.
Zostaną wam przydzielone bezpłatnie punkty do pobierania plików z Biblioteki.
Można pisać po polsku, białorusku, ukraińsku i rosyjsku.
Pliki znajdujące się w Bibliotece są różnego rodzaju. Najczęściej są to pliki odczytywane przez Word-a lub inny edytor tekstu. Do plików graficznych przyda się jakaś przeglądarka grafiki lub program do jej edycji (gdy chcesz coś zmienić). Część plików zapisana jest w formacie PDF (jeśli nie wiesz co to jest zajrzyj do FAQ - Co to jest PDF?). Prezentacje multimedialne tworzone są najczęściej w Programie PowerPoint i mogą wymagać obecności tego programu do odczytania pliku. Część plików do programy komputerowe. Nieliczne pliki mogą być innego rodzaju – będzie to zawsze zaznaczone w opisie.
Wszystkie pliki spakowane są ZIP-em. Gwarantuje to zmniejszenie wielkości pliku i/lub bezproblemowe działanie przeglądarek internetowych. Windows XP posiada wbudowany w siebie program do rozpakowania zip-ów. Wcześniejsze wersje potrzebują specjalnego programu. Najprawdopodobniej masz go na swoim komputerze. Jeśli nie to możesz ściągnąć darmowy program ze strony: http://www.7-zip.org/pl/
Każdy plik przypisany jest do kilku kategorii (najczęściej trzech, czterech – możesz to sprawdzić „najeżdżając” kursorem na ikonkę folderu w prawym, górnym rogu opisu). Przykładowo scenariusz katechezy: „Jan Paweł II – największy misjonarz”, który ktoś przeprowadził w III klasie a uznał, że z powodzeniem może być wykorzystany w klasie IV i V, będzie przypisany do pięciu kategorii: „Scenariusz”, „Klasy I-III”, „Klasy IV-VI”, „Misje”, „Jan Paweł II”. Ten sam plik znajdziesz w każdej z tych kategorii.
Szukając pliku możesz korzystać z dostępu do kategorii (menu z lewej strony). Możesz też skorzystać z wyszukiwarki na stronie przeszukującej tytuły i opisy. Jak korzystać z wyszukiwarki zobacz w FAQ.
Serwis posiada swoje TOP-listy. Służy do tego przycisk „TOP 10”. Możesz pójść śladem swoich poprzedników i zobaczyć jakie pliki ostatnio (dzisiaj, w tygodniu, miesiącu) cieszyły się największym powodzeniem. Może jest tam coś czego ty właśnie szukasz? Innego rodzaju TOP to lista największych dobrodziejów naszego serwisu. Klikając w nick wejdziesz do listy przesłanych przez daną osobę plików.
Chcąc pobrać jakiś plik należy kliknąć przycisk „Pobierz”. W otwartym oknie „Pobieranie pliku” kliknij „Zapisz”. W następnym oknie wybierz miejsce (jakiś folder) w swoim komputerze na zapisanie pliku (zapamiętaj gdzie) i kliknij „Zapisz”. Następnie wejdź do folderu gdzie zapisałeś plik, rozpakuj go i korzystaj. Jeśli zobaczysz przy opisie (w pobliżu przycisku „Pobierz”) znak ostrzegawczy wiedz, że ten plik ma więcej niż 1 MB. Pliki mające 5 MB będą opatrzone w podwójny znak ostrzegawczy.
Jeśli jednak ktoś znajdzie wśród plików coś, jego zdaniem, beznadziejnego lub oceni, że jakieś materiały zawierają błędy merytoryczne proszony jest o przekazanie tej informacji na adres: dzaberg@gmail.com.
Prosimy też o informacje, gdy waszym zdaniem plik jest źle opisany (w opisie lub przypisaniu do kategorii). W takim przypadku będziemy wdzięczni za wasze propozycje w jaki sposób lepiej opisać lub w jaki sposób zmienić kategorie.
Nie chcemy naruszać niczyich praw autorskich. Osoby publikujące składają stosowne oświadczenie, że wysyłane przez nich pliki są wolne od praw osób trzecich. Jeśli uważasz, że złamano te zasady pisz na adres dzaberg@gmail.com wskazując o jaki konkretnie plik chodzi.
Wskazując jakiś plik najlepiej podać jego identyfikator (id). Gdy najeżdżamy kursorem na przycisk „Pobierz” to na ramce przeglądarki, w lewym dolnym rogu pokazuje się adres pliku. Na przykład: http://biblioteka.natan.pl/bibliotekarz.php?id=430. Identyfikatorem pliku będzie w tym wypadku liczba 430. Wystarczy zgłosić administratorowi: „W pliku 430 …”
Przyjrzyj się krytycznie temu co masz - czy jest warte publikacji, czy może w czymś komuś pomóc. Zobacz, czy jest to materiał kompletny - czy wszystko co potrzebne jest w tekście lub jest realnie dostępne (nic mnie tak nie irytowało jak znajdowanie w tekście pewnego podręcznika metodycznego tekstu: „wyświetlamy slajd z traktorem a następnie z pługiem”).
Przygotuj materiał w strawnej formie - nie wydziwiaj z formatowaniem, wystarczy, ze zaznaczysz poszczególne nagłówki, istotne części. Usuń wszystkie grafiki, które nie są potrzebne czytelnikom a jedynie "upiększają tekst”. Prawdopodobnie posługujesz się edytorem WORD. Zapisywane pliki mają wtedy rozszerzenie doc. Są one akceptowane przez system, ale preferujemy pliki rtf (możesz przy pomocy Worda zapisać swój materiał z takim rozszerzeniem).
Jeśli masz kilka plików to każdy wysyłasz oddzielnie (własny tytuł i opis), chyba, że jest to spakowany w jeden plik jakiś cykl czy pakiet.
Publikowane materiały nie mogą naruszać praw autorskich. Powinny to być twoje materiały lub kogoś, kto wyraził na to zgodę (zaznacz to wtedy w opisie). Dopuszczalne jest korzystanie z innych materiałów na zasadzie cytatów czy odwołań, ale zawsze trzeba wyraźnie zaznaczyć źródło.
By publikować materiały należy być zarejestrowanym w systemie. Jeśli publikowałeś swoje materiały we wcześniejszej wersji Biblioteki to prawdopodobnie jesteś już zarejestrowany (sprawdź czy są twoje materiały), powinieneś wtedy jedynie skorzystać z opcji „Przypomnienia hasła”. Jak to zrobić zobacz w FAQ - Zapomniałem hasła - co robić?.
Jeśli nie jesteś zarejestrowany skorzystaj z przycisku „Rejestracja”. W czasie rejestracji będziesz proszony o podanie (pierwszy krok) swojego tylko swojego adresu e-mail i swojego nicka (drugi krok). Po tych dwóch krokach na podany przez siebie adres dostaniesz list potwierdzający twoją rejestrację. Najważniejszą informacją w liście będzie wygenerowane tymczasowe hasło do zalogowania się.
Mając tymczasowe hasło możesz się zalogować. Skorzystaj z przycisku „Logowanie”. W okienko użytkownika wpisz adres e-mail pod którym jesteś zarejestrowany. W okienko hasło wpisz przysłane na twój adres hasło. Najlepiej jest skopiować je z listu i wkleić do okienka. Po wpisaniu kliknij „zaloguj”. Widok kilku nowych przycisków oznacza, że jesteś zalogowany.
Przy pierwszym zalogowaniu, przy pomocy tymczasowego hasła, system poprosi cię o zmianę hasła. Skorzystaj z przycisku „Konto” a następnie z przycisku "Zmień hasło". Zmień je na coś wymyślonego przez siebie, ale wystarczająco skomplikowanego hasła. Zmieniając hasło będziesz poproszony o podanie starego (na przykład tymczasowego) oraz o wpisanie nowego (dwa razy, by wykluczyć pomyłkę).
Jeśli będziesz potrzebował zaświadczenia skorzystaj z przycisku „Edytuj dane” i podaj potrzebne informacje: imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, dokładny adres (dla poczty), telefon. W panelu „Konto” możesz także zmienić swój nick.
Wszyscy użytkownicy serwisu będą widzieli tylko twój nick. Wszystkie inne dane (łącznie z adresem e-mail) będą dostępne tylko dla administratora serwisu. Nikomu twoich danych nie będziemy przekazywać. W każdej chwili, logując się możesz swoje dane poprawić, uzupełnić.
Logując się do systemu zobaczysz przyciski do kilku narzędzi. Na przyciskach są opisy. Pierwszy z lewej nosi miano „Upload”. Klikając go otworzysz formularz, za pomocą którego opiszesz swój plik, dodasz kategorie i wyślesz plik na stronę serwisu.
Kolejny przycisk to „Oczekujące”. Klikając go dostaniesz listę plików, które wysłałeś a które oczekują jeszcze na akceptację administratora.
Dalszy w kolejności przycisk to: „Opublikowane”. Klikając go otrzymasz listę wysłanych przez siebie plików, które są już widoczne w serwisie i z których już mogą inni korzystać.
Jeśli już wysłałeś swój plik – nie masz już możliwości edycji i zmian swoich opisów. Jeśli zachodzi taka konieczność napisz na adres zpm@poczta.onet.pl i wskaż precyzyjnie jakich zmian należy dokonać. Podaj identyfikator pliku.
Kolejny przycisk nosi nazwę „Konto”. Możesz z niego korzystać nie tylko za pierwszym logowaniem. Klikając go wejdziesz do swoich danych, które podałeś na początku. Te dane możesz edytować i zmieniać.
Przycisk „Wyloguj” służy do… wylogowania się. Jest to ważne! Używaj go zwłaszcza wtedy, gdy korzystasz z komputera w publicznym miejscu, w szkole czy kawiarence. Jeśli się nie wylogujesz ktoś złośliwy może narobić ci szkody (na przykład zmienić twoje dane lub zdobyć twój numer komórki).
Uwaga - pliki z tekstem zapisuj w formacie RTF (lepiej) lub doc (gorzej). Nie będą akceptowane pliki docx i inne, które nie dadzą się otworzyć w starym Wordzie.
Plik nie może być po spakowaniu większy niż 10 MB. Jeśli masz jakąś prezentację (z nimi tu czasami może być problem) to popracuj nad jej optymalizacją. Najczęściej udaje się znacząco zmniejszyć objętość pliku.
Będąc zalogowanym do systemu możesz przesyłać pliki. Serwis rozpozna już sam do kogo je przypisać a ty jedynie wypełniając formularz wpiszesz Tytuł (do 100 znaków), Opis (minimum 150 znaków, maksimum 500 znaków) i wskażesz na pasujące do twojego pliku kategorie.
Pamiętaj! Piszemy korzystając z zasad języka polskiego. Nie piszemy samymi dużymi literami i nie piszemy samymi małymi. Zdanie zaczynamy wielką literą i na końcu stawiamy kropkę. Dbamy o to, by nie było błędów (także „literówek”). Nikt nie znajdzie twojego pliku „Encklika Redemptor Hominis - rozważania” jeśli wpisze w wyszukiwarkę „encyklika”.
Pomyśl jaki dać tytuł pliku. To bardzo ważne – daje pierwszą orientację, wygląda przytomniej i lepiej prezentuje się na ew. zaświadczeniu. Masz do dyspozycji 100 znaków
Złe tytuły to:
- Jasełka dla przedszkola
- Katecheza misyjna
- Tarsycjusz
- Apel Maryjny
Dobre tytuły to:
- Jedyna taka noc - jasełka dla przedszkola
- Jesteśmy odpowiedzialni za misje – scenariusz katechezy dla młodszych dzieci
- Tarsycjusz – przedstawienie wielkanocne dla gimnazjum
- Była cicha i piękna - apel maryjny w szkole podstawowej
Pomyśl jaki dać opis. Masz do dyspozycji 500 znaków. Bądź konkretny, precyzyjny, przedstaw walory i specyfikę (może ograniczenia) twojego materiału. Pamiętaj, że głównie na podstawie twojego opisu ktoś zdecyduje się ściągać plik – zatroszcz się, by nie czuł się rozczarowany. System nie pozwoli ci zostawić krótszego opisu niż 150 znaków, ale o inne sprawy musisz zatroszczyć się sam.
Do pliku musisz dopisać kategorie – maksymalnie 10. Chodzi jednak nie o ilość, ale o precyzję. Najpierw pomyśl do kogo jest adresowany twój materiał? Klasy IV-VI? Gimnazjum? Pamiętaj o tym, że, na przykład, fakt przeprowadzenia jakiejś katechezy w klasie III nie determinuje tego, że może być ona przypisany tylko do kategorii Klasy I-III. Być może nadaje się ona także dla starszych dzieci. Należy mu wtedy przypisać jedną i drugą kategorię. Mogą być pliki (na przykład wśród pomocy katechetycznych), które się da wykorzystać nawet w kilku kategoriach wiekowych – zaznacz wszystko co pasuje.
Przypisując kategorie określ także charakter pliku. Czy to jest scenariusz katechezy? A może tekst jasełek? A może jedynie jakiś pomysł – szkic? Konkurs? Sprawdzian? A może jest to pomoc katechetyczna? Przypisz tę kategorię, która będzie najlepsza.
Przypisywane kategorie wskazują także na tematykę pliku. Tu masz szerokie pole do popisu. Znasz najlepiej swój plik i najlepiej będziesz wiedział, gdzie on się może odnaleźć. Tu możesz przypisywać więcej kategorii niż jedna.
Przypisywanie kategorii zawsze będzie rzeczą subiektywną i dyskusyjną. Zrób to jak najlepiej potrafisz. Jeśli robisz to po raz pierwszy przypatrz się jak to zrobili poprzednicy. Możesz to sprawdzić „najeżdżając” kursorem na ikonkę folderu w prawym, górnym rogu opisu.
1. Upewnij się, że na pewno wysyłasz plik zip.
2. Spróbuj skorzystać z innej przeglądarki, innego komputera.
3. Wyślij do mnie informacje - na czym polegają kłopoty, jakie odczytujesz ewentualne komunikaty, z jakiego typu i o jakim numerze korzystasz z przeglądarki.
Przeglądarka to jest program, w którym oglądasz strony internetowe. Najczęściej spotykana jest Internet Explorer, inna to Firefox. Te przeglądarki mają większość rynku. Zgłaszano mi kłopoty z Firefoxem.
Osoby publikujące w serwisie Natan mogą, na życzenie, otrzymać stosowne zaświadczenie, wydane przez Stowarzyszenie Pedagogów NATAN. Zaświadczenie jest bezpłatne, wydawane tylko raz, dla jednej osoby.
Osoba, która chce otrzymać zaświadczenie, musi opublikować swoje materiały logując się na własne konto w serwisie http://biblioteka.natan.pl i wypełnić dane potrzebne do wysyłki zaświadczenia - imię i nazwisko, data, miejsce urodzenia, dokładny adres zamieszkania.
Następnie wysyła na adres dzaberg@gmail.com list następującej treści:
Ja, TuWstawiaSwojeImięINazwisko, jestem autorem następujących publikacji w serwisie Natan.pl:
TytułPierwszejPublikacji
TytułDrugiejPublikacji
Tytuł...
Proszę o przysłanie zaświadczenia.
Mój adres e-mail w bibliotece: costu@costam.pl
Mój nick w bibliotece: JakiśTwójNick
UWAGA! Pisz tytuły - jeden po drugim BEZ numerów
Jeśli jesteś osobą duchowną, bądź żyjącą w zakonie, napisz co mamy napisać w zaświadczeniu: "ksiądz" "ojciec", "siostra"? - wpisz to na początku swojego maila
UWAGA!!! Dostaniesz zaświadczenie o publikacji TYLKO tych plików, o które poprosisz.
UWAGA!!! Tytuły plików, które zgłaszasz muszą się zgadzać z tym, co jest w bibliotece, w razie potrzeby będą przez nas zmienione.
W odpowiedzi otrzymasz list zawierający potwierdzenie twojego zgłoszenia.
W przypadku braków formalnych dostaniesz: 1. Informację o brakach 2. Informację o skasowaniu zgłoszenia 3. Prośbę o uzupełnienie braków i wysłanie prawidłowego zgłoszenia.
Twoje zaświadczenie będzie wysłane tradycyjną pocztą pod twój adres.
Pamiętaj:
Otrzymasz bezpłatnie zaświadczenie tylko raz. Pomyśl o materiałach, które chcesz opublikować, niech będą w komplecie. Nie zgub otrzymanego zaświadczenia.
Pamiętaj - w awansie zawodowym liczy się nie sam fakt publikacji, ale jej jakość.
Zadbaj o bezbłędność twoich danych umieszczonych w twoim koncie i w prośbie o zaświadczenie. Opublikowanie twoich materiałów, otrzymanie zaświadczenia nie zamyka drogi do dalszego publikowania. To co masz podaruj innym katechetom. Bądź solidarny.
"id" to identyfikator pliku. Liczba, która jednoznacznie określa dany plik. Na przykład plik "Zdetronizuj króla - gra" ma id 633. Jeśli najedziemy kursorem na przycisk "Pobierz" to w ramce przeglądarki, w lewym dolnym rogu zobaczymy adres. W tym przypadku: http://biblioteka.natan.pl/bibliotekarz.php?id=633 Liczbowa końcówka adresu to właśnie id pliku.
Przeczytać Pomoc FAQ, a jak nie znajdziesz rozwiązania to napisać zpm@poczta.onet.pl UWAGA!!! Dokładnie opisz problem. Nie można pomóc komuś kto pisze: "Nie ściągają mi się pliki!". Podaj dokładny tytuł pliku (nie przepisuj - skopiuj) albo (lepiej) jego identyfikator. Identyfikator pliku jest to liczbowa końcówka adresu pliku, widoczna po lewej stronie na linijce okna przeglądarki, przy najechaniu kursorem na przycisk pobierz.
Podaj z jakiej przeglądarki korzystasz. Opisz na czym polega problem, jakie czytasz komunikaty - najdokładniej jak potrafisz.
Biblioteka funkcjonuje na serwerach firmy home.pl - najlepszej firmy udostępniającej serwery w Polsce.
Przy pobieraniu plików i niestabilnym internecie (na przykład radiowym czy WiFi) można jakiegoś pliku "nie dociągnąć"
ale to "wina" łącza internetowego a nie Biblioteki. Proszę sprawdzić czy wielkość ściągniętego pliku jest taka sama jak przy opisie pliku w Bibliotece.
Przy ściąganiu większych plików dobrze jest korzystać z jakiegoś programu do ściągania plików, który w zdecydowanej większości rozwiązuje problemy.
Rozpoczęcie pobierania odlicza punkt, nie możemy brać odpowiedzialności za losowe sytuacje. Każdego dnia zostaje ściągniętych 1.500 - 2.000 plików i sygnały o problemach są sporadyczne i dotyczą najczęściej funkcjonowania internetu i umiejętności użytkownika.
PDF to uniwersalny system zapisywania pliku. Jest ograniczona (czasem wykluczona) możliwość jego edycji, ale za to tekst "nie rozsypuje się" po przesłaniu z komputera do komputera. Do otwarcia pliku potrzebna jest darmowa przeglądarka Acrobat Reader. Jeśli jej nie masz możesz ściągnąć plik instalacyjny tego programu z tego miejsca [klikaj]. Najlepiej kliknąć link prawym przyciskiem myszy, kliknąć "zapisz element docelowy jako", wybrać miejsce na dysku i kliknąć "zapisz". Po ściągnięciu uruchomić zapisany plik i zainstalować program. Plik zajmuje 13,7 MB, to dużo zwłaszcza dla modemowców. Program ten znaleźć można na różnych płytach dołączanych do czasopism lub dostarczanych z zakupionym sprzętem komputerowym. Może tak być, że masz już ten program zainstalowany na swoim komputerze.
Są PDF-y, które mogą być zabezpieczone hasłem przed otwarciem. Inne mogą mieć wyłączoną funkcję drukowania. Takich jednak raczej tu nie spotkacie.
Jest to jeden z formatów pakowania pliku bądź plików, bądź folderów. Tylko tego typu pliki przyjmowane są w bibliotece.
Są specjalne programy do pakowania lub rozpakowywania zip-ów, na przykład 7-zip (oficjalny polski mirror http://www.7-zip.org/pl/ ).
Jeśli masz Windows XP to sam program pakuje i rozpakowuje zip-y. Kliknij plik prawym przyciskiem myszy, najedź na "wyślij do" a następnie Folder skompresowany (zip). I masz już spakowany zip.
Rozszerzenia .docx, .xlsx, .pptx itp. są charakterystyczne dla pakietu Microsoft Office 2007. Może się zdarzyć, że do naszego komputera trafią pliki z takimi rozszerzeniami. Niestety mamy zainstalowany Office 2003 lub XP, co uniemożliwia podgląd dokumentu. Istnieje kilka możliwości: KLIKNIJ [
tuta]
W dziale plików pod każdym wpisem jest przycisk "Pobierz". Trzeba go kliknąć. W Internet Explorerze okienko zapyta cię: "Czy chcesz zapisać ten plik". Kliknij "Zapisz". Otworzy ci się kolejne okienko z podglądem twoich foderów i plików. Znajdź takie miejsce, gdzie chcesz ściągany plik umieścić i kliknij "Zapisz" (możesz wcześniej zmienić mu nazwę). W innym przeglądarkach może to działać trochę inaczej. Jeśli jednak masz Firefoxa lub Operę to prawdopodobnie wiesz jak się tym posługiwać.
Kilka sekund lub kilkanaście minut poczekaj na ściągnięcie (w zależności od wielkości pliku i szybkości twojego Internetu). Następnie znajdź folder gdzie zapisałeś plik. Rozpakuj go.
Jeśli trafiłeś na nowe pliki worda (docx) czy powerpointa a masz stare programy to poszukaj rozwiązania w Internecie: http://skocz.pl/nowyword
Wszyscy użytkownicy Biblioteki mają domyślnie włączoną opcję otrzymywania Biuletynu (najczęściej będzie przychodził raz w tygodniu - z listą nowych plików)
Można tę opcję wyłączyć. Instrukcja:
http://katecheza.natan.pl/akt,id,911.html
Każdy otrzymuje indywidualne zaświadczenie. Przy współdzielonym tytule będzie dopisek (współautor)
Krótki podręcznik posługiwania się wyszukiwarkami
Podręcznik dotyczy tylko naszej wyszukiwarki (oparty jest w części na przykładach pochodzących z rejestracji wyrażeń do wyszukiwarki wpisywanych) oraz wyszukiwarki Google. Czerwone wyróżnienia stosowane są po to, by ułatwić zwrócenie waszej uwagi na pewne szczegóły.
Jak korzystać w przeszukiwaniu Biblioteki Natana z jej własnej wyszukiwarki?
Wyszukiwarka serwisu działa w dwóch wersjach - domyślnego prostego zapytania i wyszukiwania zaawansowanego. Sposób korzystania wyjaśnimy na przykładach.
Wyszukiwanie proste
I.
Formularz gdzie wpisujemy poszukiwaną frazę znajduje się na stronie głównej biblioteki - okienku z przyciskiem szukaj. Gdy w wyszukiwarkę wpiszemy Jan (i klikniemy "szukaj") otrzymamy listę wyników, gdzie wśród tytułów i opisów będzie: "Montaż słowno - muzyczny poświęcony Ojcu świętemu Janowi Pawłowi II", "pierwsze wersety Ewangelii Jana po grecku", ale też: "Chrześcijanin - nowym człowiekiem".
Dla wyszukiwarki nie ma różnicy między Jan, jan, jAn. Nie zwraca też uwagi czy to jest cały wyraz, czy jego część.
Zapamiętaj - wyszukiwarka "znak po znaku" szuka dokładnie tego, co wpisałeś. Wpisując wyrażenie JP II znajdziemy plik, gdzie w opisie jest: "w życiu Papieża JP II". Jeśli jednak wpiszemy JPII to tego pliku nie znajdziemy. Wyszukiwarka szuka dokładnie tego co wpisaliśmy: ciągu "J", "P", "odstępu" "I", "I".
Znając tę zasadę dobrze jest niekiedy "urywać" wpisywaną frazę. Gdy szukasz materiałów o św. Franciszku to nie wpisuj "franciszek", wpisz francisz.
II.
Rzecz ważna - jeśli źle wpiszesz (literówki) to nie oczekuj wyników: eycharystia, apostolowie, pismo swiete
III.
Ktoś wpisał w wyszukiwarkę: śpiewniczek wielkopostny. Bez żadnych wątpliwości wiemy czego szukał. Czy pomyślał jednak o tym jak ten plik może być zatytułowany lub opisany? Ktoś, kto dodał plik mógł przecież dać tytuł: śpiewniczek na Wielki Post, śpiewnik wielkopostny, śpiewniczek na rekolekcje szkolne.
Po wpisaniu śpiewniczek wielkopostny wyszukiwarka nie znajduje żadnego wyniku. Rozczarowanie? Zapewne. Ja jednak na miejscu osoby, która wpisała to wyrażenie wpisałbym coś innego. Mianowicie: śpiew, wiedząc, że w takim wypadku wyszukiwarka wyrzuci zarówno śpiew, jak i śpiewy, jak i śpiewnik, jak i śpiewniczek, jak i pomoce do prowadzenia śpiewu na rekolekcjach, jak i zaśpiewajmy. Wpisuje zatem to wyrażenie. Znajduję cztery pozycje i bez trudu zauważam: Śpiewniczki na Wielki Post.
Ktoś inny wpisał: Święty Dominik Savio. Miał szczęście - znalazł to, co mógł znaleźć: Święty Dominik Savio - prezentacja multimedialna. Gdyby jednak osoba wprowadzająca zatytułowała swój plik: Św. Dominik Savio - prezentacja multimedialna byłaby kolejna porażka. Bezpieczniej i pewniej byłoby wpisać Savio.
A teraz zadanie. Szukasz pliku o św. Teresie od Dzieciątka Jezus. Zastanów się co wpiszesz? Ja wpiszę teres. Znajdę co prawda: Słowa Matki Teresy, ...Dzieci zainteresują polskie tradycje..., Programy kółek zainteresowań. Ale wszystkich plików będzie raptem dwadzieścia osiem. Da się je przejrzeć i znaleźć co trzeba, bez obawy, że jakiś plik nam umknie. Pliki gdzie jest Teresa i pliki gdzie przedstawia się postać Teresy. Gdybym wpisał teresa coś bym znalazł, ale nie wszystkie możliwe rezultaty.
Ktoś po kolei wpisywał: choroba, sakrament chorych, chory człowiek, chory. Za każdym razem nic nie znalazł (stan na dzień 06 lutego 2007). Ja wpisałem chor i znalazłem: Apel do wykorzystania na Światowy Dzień Chorego oraz ...Trudności dnia codziennego, choroby, stresy powodują... Być może to było to, czego ów ktoś szukał
IV.
Czy zawsze warto wpisywać coś do wyszukiwarki? Spróbować zawsze można - nic nie kosztuje. Ktoś wpisał: program nauczania religii dla umiarkowanych. Nic nie znalazł. Na miejscu tej osoby po prostu bym przejrzał kategorię Katecheza specjalna. W tej chwili to raptem 14 plików - można to bez problemów obejrzeć.
V.
Ktoś wpisał frazę: rekolekcje wielki post, gimnazjum. Tak można wpisać w Google, ale nie w naszą wyszukiwarkę. Wyszukiwarka Biblioteki szuka dokładnie takiej wrazy jaką wpisano z dokładnością spacji i przecinka. Google znajdzie teksty gdzie w jakimkolwiek miejscu i jakiejkolwiek kolejności będzie napisane: rekolekcje, wielki, post, gimnazjum.
Ja bym wpisał po prostu
rekolekcj. Na pewno już wiesz dlaczego nie:
rekolekcje.
VI.
Czasami wprowadzanie zbyt prostych wyrażeń może zawieść. Gdy wprowadzimy frazę: scenariusz, wyszukiwarka nas poinformuje (stan na dzień 20 czerwca 2008), że: "Ilość znalezionych rekordów: 334". To już spory kłopot, by wszystko przeszukać. W takim przypadku należy skorzystać z opcji "wyszukiwanie zaawansowane"
To jednak już inny dział.
Wyszukiwanie zaawansowane
I.
Najpierw niezwykle ważna uwaga wstępna. Każdy plik w bibliotece przypisany jest do kategorii - najczęściej kilku. Na przykład plik:
Głodni Słowa Bożego - scenariusz katechezy
Jest to konspekt katechezy wspomagający akcję "Biblia dla Chin". Może być wykorzystany w klasach IV-VI, ale zdolniejsza klasa III też sobie poradzi.
Przypisany jest do kategorii:
- Biblia / Słowo Boże
- Klasy I-III
- Klasy IV-VI
- Misje
- Scenariusz(e) katechezy
Oznacza to, że plik ten znajdziemy w każdym z wymienionych działów, jeśli będziemy je przeglądać.
II.
Do wyszukiwania zaawansowanego wchodzimy klikając link "wyszukiwanie zaawansowane", które pojawia się na stronie z wynikami wyszukiwania prostego. Możemy też na stronie głównej kliknąć na "szukaj" (bez wpisywania niczego w okienko formularza) a następnie "wyszukiwanie zaawansowane".
Załóżmy, że osoba szukająca scenariusza, szuka czegoś o Janie Pawle II. Wpisanie "scenariusz" dało zbyt dużo wyników. Przechodzi zatem do wyszukiwania zaawansowanego. Zaznacza kategorie "Jan Paweł II" (trzeba kliknąć na kategorię - podświetli się na zielono). Klika "szukaj" a wyszukiwarka szuka frazy "scenariusz" TYLKO w kategorii "Jan Paweł II". I pokazuje wyniki.
To już się da przejrzeć.
III.
Uwaga - jeśli zaznaczymy dwie lub więcej kategorii to fraza szukana będzie z założeniem, że plik musi znajdować się w KAŻDEJ z zaznaczonych kategorii (a nie w jednej z nich). Czasami taka opcja może się przydać ale należy z niej korzystać uważnie, by przyniosła oczekiwane rezultaty.
Można też przy wyszukiwaniu zaawansowanym nie wpisywać żadnej frazy w okno formularza, ale zaznaczać tylko kategorie. Jeśli zaznaczymy kategorię "Klasy I-III" i kategorię "Scenariusz(e) lekcji" i "Jan Paweł II" i klikniemy szukaj to wyszukiwarka znajdzie część wspólną tych zbiorów - scenariusze lekcji dla młodszych dzieci związane z Janem Pawłem II.
O tym jak korzystać z zaawansowanych opcji wyszukiwarki możesz zobaczyć na filmie [tutaj]
IV.
Ostatnia sprawa, z którą trzeba się liczyć to "nieświadomość, "nieumiejętność" lub "niedbałość" osób umieszczających pliki i/lub administracji. Mogą być pliki, gdzie znajdują się literówki, pliki obejmujące zbyt mało kategorii lub przypisane błędnie do niewłaściwych kategorii. Jeśli znajdziesz taki błąd - napisz do nas - poprawimy go zpm@natan.pl.
Jak korzystać z Google w przeszukiwaniu Biblioteki Natana?
W szukaniu materiałów w Bibliotece nie musisz korzystać z naszej wyszukiwarki. Możesz skorzystać z bardzo dobrej i najczęściej używanej przez internautów wyszukiwarki Google. Trzeba jednak znać kilka sztuczek
Wejdź na stronę http://google.com Po prawej stronie okienka, gdzie wpisuje się szukane wyrażenia masz link "Szukanie zaawansowane". Kliknij go. Możesz też od razu skorzystać z tego linka: http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl Znajdziesz się na stronie, którą możesz zobaczyć [tutaj].
Teraz zajmiemy się wyjaśnieniem do czego służą okienka, które ponumerowałem od 1 do 5. Wyjaśnię teraz do czego służą poszczególne okienka.
- 1 - Jest to okienko do szukania stron "ze wszystkimi słowami". Wpisując zatem misje katecheza Jan Paweł II znajdziesz strony, gdzie w jakimkolwiek miejscu, w jakiejkolwiek kolejności i w jakimkolwiek sąsiedztwie wystąpią wpisane wyrażenia. Najczęściej będziesz korzystał z tego okienka.
- 2 - Jest to okienko do szukania stron "z wyrażeniem". Wpisując zatem misje katecheza Jan Paweł II prawdopodobnie nic znajdziesz bo dziwnym by było, gdyby ktoś takie wyrażenie w jakimkolwiek tekście użył (po jakimś czasie, gdy Google zindeksuje nasz FAQ będziesz mógł znaleźć właśnie tę stronę.[i tak się faktycznie stało - czerwiec 2008] Google będzie szukało bowiem strony gdzie w jakimś miejscu jest wyraz misje, za nim oddzielony spacją jest wyraz katecheza, za nim oddzielony spacją jest wyraz Jan, za nim oddzielony spacją jest wyraz Paweł, za nim oddzielone spacją są litery II. Jeśli między wyrazami pojawi się choćby przecinek, jeśli zmieniona zostanie jedna literka, jeśli zmieniona zostanie kolejność - Google potraktuje to jako inne wyrażenie. Mam nadzieje, że wszyscy już pojmują co to jest "wyrażenie". Okienko to posłuży ci do znajdowania wyrażenia, do którego masz pewność, że istnieje, albo prawdopodobieństwo wystąpienia.
- 3 - Jest to okienko do szukania stron "z którymkolwiek ze słów". Wpisując zatem misje katecheza Jan Paweł II Google wyrzuci ci strony, gdzie będzie wyraz misja a innych raczej nie będzie (chyba, że przez przypadek), następnie strony, gdzie będzie wyraz katecheza a innych raczej nie będzie (chyba, że przez przypadek) i tak dalej. Do czego to dziwne okienka zatem może się przydać? Można tam wpisać na przykład: Teresa Teresy Teresie a Gogle znajdzie ci strony w tych przypadkach odmiany imienia, które podałeś. Najczęściej będziesz tego okna używał wraz z innymi oknami.
- 4 - Jest to okienko "bez słów", które służy do szukania stron z pisanym wyrażeniem i... wykluczania ich z listy. UWAGA!!! W przypadku naszej Biblioteki korzystaj z tego okna bardzo ostrożnie lub wcale - nasze wyniki to zawsze listy plików (obecność wykluczanego wyrazu w opisie drugiego pliku od dołu wykluczy ci całą listę, gdzie wśród elementów listy mogło być coś, co cie interesuje).
- 5 - Jest to bardzo ważne okienko. Musisz tam wpisać biblioteka.natan.pl . Bez kropki na końcu - to co na czerwono! Jest to informacja dla Google, by szukać tylko pod tym adresem. Jeśli tego nie wpiszesz Google przeszuka ci cały świat.
A teraz praktyczny przykład
Kojarzy mi się, że ktoś na Natanie umieszczał plik z konkursem ze znajomości ew. św. Mateusza. Chciałbym go znaleźć. Wpisuje zatem
- 1 - konkurs
- 2 -
- 3 - Mateusz Mateusza
- 4 -
- 5 - biblioteka.natan.pl
Wyszukiwarka podała dwa wyniki. UWAGA!!! Zamiast klikać w tytuł (będący linkiem) kliknij w Kopia (pod opisem). Otworzy się kopia umieszczona na serwerach Google (przez chwile będziesz w USA) a w kopii szukany wyraz będziesz miał podświetlony na żółto. Ułatwi ci to nawigację. Najlepiej otwierać Kopie w osobnych oknach (kliknij wtedy link prawym przyciskiem myszy)
Zobaczmy jeszcze, że w oknie wyszukiwarki (nad listą wyników) pojawiło się wyrażenie: konkurs Mateusz OR Mateusza site:biblioteka.natan.pl
Jeśli poznasz co to znaczy, będziesz mógł posługiwać się prostym oknem wyszukiwarki.
Kolejny przykład
Chcę znaleźć coś o św. Teresie od Dzieciątka Jezus. Wpisuję Dzieciątka Jezus w okno numer 2. I znowu klikam kopie, by łatwiej znaleźć właściwy plik.
Spójrz znowu co pokazało się w oknie: "Dzieciątka Jezus" site:biblioteka.natan.pl Jeśli poznasz co to znaczy, będziesz mógł posługiwać się prostym oknem wyszukiwarki.
Tłumaczę co znaczą wyrażenia z przykładów. Operator OR - jest to logiczne "lub" (odpowiednik okienka 3 - "z którymkolwiek ze słów". W znaki "" Wstawiamy to, co byśmy wstawili w okienko 2 - "z wyrażeniem". Pozostaje jeszcze wyrażenie: site: - po nim piszemy adres strony, którą chcemy przeszukać. Jeśli to zapamiętasz będziesz mógł wpisywać zapytania do wyszukiwarki na głównej stronie Google albo na głównej stronie Natana w module Google albo korzystając ze swojej przeglądarki. Niektóre typy i wersje przeglądarek mają standardowo okienko Google, inne dają możliwość zainstalowania specjalnego pluginu.
Serwis Natan zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Polityce Prywatności. Każdego użytkownika serwisu obowiązuje aktualna Polityka Prywatności znajdująca się na stronie.
Jakiekolwiek wprowadzane zmiany nie wpływają na podstawową zasadę: Serwis Natan nie sprzedaje i nie udostępnia osobom trzecim danych personalnych czy adresowych swoich użytkowników.
Jeśli nie zgadzasz się z Polityką Prywatności, proszę nie odwiedzać serwisu i nie wpisywać się na listę subskrypcyjną .
Dane Osobowe
W czasie korzystania z serwisu możesz zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych poprzez wypełnienie formularza lub w inny sposób. Dane, o które będziesz proszony, to w większości przypadków adres e-mail. W przypadku formularzy publikacji będziesz proszony o podanie pełnych danych osobowych, które umożliwią przesłanie potwierdzenia (jeśli takie będzie twoje życzenie). Na stronie publikacji widnieć będzie tylko twój nick.
Wymagamy tylko tych danych, które są niezbędne do działania serwisu. Niepodanie wymaganych danych zablokuje czynność, którą te dane dotyczyły.
Subskrypcja bezpłatnych czasopism
Zaprenumerowanie newslettera wymaga podania w odpowiednim formularzu swojego adresu e-mail. Pole to jest obowiązkowe.
Uzyskane w ten sposób dane są dodawane do listy mailingowej. Adres e-mail jest niezbędny do tego, aby można było wysłać danemu czytelnikowi numer czasopisma. W każdym przesłanym liście będzie informacja o sposobie rezygnacji z subskrypcji.
Niezapowiedziane Wiadomości
Serwis zastrzega sobie prawo do wysyłania niezapowiedzianych wiadomości osobom, których dane kontaktowe posiada i które zgodziły się z Polityką Prywatności.
Pod pojęciem niezapowiedzianych wiadomości serwis rozumie informacje odnoszące się bezpośrednio do jego serwisu, newslettera, niekomercyjne listy (np. życzenia, komentarze osobiste itp.) oraz informacje reklamowe, które potencjalnie mogą zainteresować katechetów.
Podmioty zlecające reklamowe mailingi nie mają wglądu w dane kontaktowe osób znajdujących się na listach adresowych serwisu.
Jawne Dane Osobowe
Dane osobowe podane w serwisie Natan przez samych użytkowników, przy okazji wysyłania komentarzy do artykułów, odpowiedzi na forum itp. są dostępne dla wszystkich odwiedzających strony zawierające te dane. Serwis nie ma możliwości zabezpieczenia Was przed osobami prywatnymi lub firmami, które te dane wykorzystają do przesłania Wam nieokreślonych informacji. Dlatego dane te nie podlegają Polityce Prywatności.
Cookies (Ciasteczka)
Niektóre obszary serwisów należących do serwisu Natan mogą wykorzystywać cookies, czyli małe pliki tekstowe wysyłane do komputera internauty identyfikujące go w sposób potrzebny do uproszczenia lub umorzenia danej operacji.
Cookies są nieszkodliwe ani dla komputera ani dla jego użytkownika i jego danych.
Warunkiem działania cookies jest ich akceptacja przez przeglądarkę i nie usuwanie ich z dysku.
Pytania
W przypadku pytań proszę pisać:
dzaberg@gmail.com
Wyłączenie Odpowiedzialności
Serwis Natan istnieje po to, aby pomagać katechetom. Materiały znajdujące się w serwisie (zwłaszcza w dziale publikacji) nie zawsze mogą odpowiadać standardom metodyki i teologii. Nie powinno się bezwarunkowo korzystać z wszystkiego, co można tu znaleźć. Zawsze trzeba pomyśleć i zadecydować o przydatności. Rzeczy, które udostępnia serwis powinny być szczegółowo analizowane, porównywane z własnym przypadkiem, ewentualnie konfrontowane z innymi podobnymi publikacjami i dopiero, gdy będą one przedstawiały się jako odpowiednie w danym przypadku, wprowadzane w życie.
Opinie wyrażone przez społeczność na forum, w komentarzach lub w inny sposób nie zawsze są zgodne z opinią prowadzących serwis.
Natan oraz jego redakcja nie bierze na siebie odpowiedzialności za zamieszczone reklamy.
W przypadku zauważonych problemów proszę o mail na adres:
dzaberg@gmail.com.
Proszę o dokładne opisanie problemu: jakie strony, jakie daty, jakie komunikaty? Proszę o podanie swojego adresu e-mail (jaki jest używany w bibliotece) oraz telefonu (jeśli chodzić będzie o płatności sms).
Wejdź w logowanie. Na dole znajdziesz link: Nie pamietasz hasła? Przypomnij je! Kliknij go. Na następnej stronie będzie okienko do wpisania swojego adresu e-mail (który podałeś w czasie rejestracji). Wpisz adres i kliknij przycisk: Przypomnij hasło.
Na twój adres przyjdzie mail z tymczasowym hasłem. Zaloguj się przy jego pomocy i zmień je w swoim panelu administracyjnym. I staraj się pamiętać :) .
Jeśli mail nie przychodzi to znaczy, że prawdopodobnie został potraktowany jako spam przez twoje konto pocztowe. Szukaj wtedy maila w folderze ze spamem lub koszem.